Największa impreza Towarzystwa Przyjaciół Dzieci OM Sosnowiec już za nami! W sobotę 7go września odbył się Festyn w Nadprzemszańskim Grodzie. Ogród naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej zamienił się w prawdziwą, średniowieczną wioskę. Na przybyłych czekało mnóstwo atrakcji, o których słów kilka opowiemy w niniejszym podsumowaniu.
Od samego początku, czyli od godziny 12:00 docieraliście do nas licznymi grupami. Ogród zapełnił się od dzieciaków i ich opiekunów, co wywołało u nas uśmiechy zadowolenia. Bardzo chcieliśmy, aby przygotowane atrakcje dotarły do jak największej liczby odbiorców, jednak na rozpoczęcie imprezy musieliśmy chwilę poczekać, a to za sprawą trwającej próby nagłośnienia. Gdy zakończyły się ostatnie szlify organizacyjne, ruszyliśmy pełną parą w pogoni za harmonogramem. A oto co znalazło się w programie:
Pokaz sokolnictwa
Pan Mateusz z organizacji Szponem i Mieczem miał swoje dedykowane stoisko, na którym można było zobaczyć najróżniejsze ptaki drapieżne, w tym sokoły, pustułkę, sowy, jastrzębia i puszczyka. Goście mieli okazję zrobić sobie zdjęcie ze skrzydlatymi łowcami, siedzącymi na rękawicy myśliwskiej. Całość zwieńczył pokaz lotu i tresury wraz z opowieściami o wykorzystywaniu ptaków do polowań w średniowieczu.
Koncert zespołu Derwana
Część muzyczną festynu otworzył zespół Derwana, którego członkowie przyjechali z samej Warszawy. Rockowy koncert przeniósł nas w klimat folkowych baśni i przygód.
Wczesnośredniowieczna wioska
W specjalnie wydzielonej części ogrodu powstało obozowisko rekonstruktorów z Drużyny Utgard, Najemnej Kompanii Úlfarnir oraz Drużyny Stado Heidrun. Ci niezwykli ludzie zaangażowali dzieciaki do prawdziwej lekcji żywej historii, w której można było obejrzeć wczesnośredniowieczną broń i pancerz, postrzelać z łuku, zająć się lepieniem z gliny oraz poznać kulturę ludów skandynawskich z okresu wikingów. Dzięki wsparciu wymienionych grup, wioska rekonstruktorów była otwarta i na wyciągnięcie dłoni dla wszystkich spragnionych wiedzy małych odkrywców.
Turniej łuczniczy
Jarl Leif z Drużyny Utgard prowadził zajęcia na torze łuczniczym oraz zorganizował turniej dla dzieci. Do strzeleckiej potyczki stanęli młodzi śmiałkowie, spośród których wybraliśmy trzech zwycięzców. Laureaci otrzymali super nagrody, które wręczyliśmy na głównej scenie.
Przedstawienie teatralne
Festyn był znakomitą okazją do ponownego obejrzenia spektaklu pt. „Pan Garet, czyli rycerz kuchni”. Nasza autorska adaptacja romansu arturiańskiego, na podstawie scenariusza przygotowanego przez Monikę Franczak, stanowiła atrakcję dla wszystkich przybyłych.
Pokaz rycerski Leo Corde
Na imprezie gościliśmy rycerzy z Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde, którzy przygotowali cały wachlarz animacji dla dzieciaków. Młodzież mogła dotknąć prawdziwego, rycerskiego oręża, przymierzyć elementy zbroi i obejrzeć starcie dwójki ciężkozbrojnych wojów. Pokaz urozmaicił również występ Błazna Pierona, który zachwycił wszystkich swoim interaktywnym humorem.
Animacje Rose Coaching
Równolegle do atrakcji na głównej scenie prowadzone były animacje językowo-muzyczno-sensoryczne. Lektorzy ze szkoły językowej Rose Coaching oferowali masę atrakcji dla dzieci w każdym wieku, od maluszków po starszaków.
Warsztaty ProfiLingua
Magiczny element do średniowiecznego festynu dodały panie ze szkoły językowej ProfiLingua Sosnowiec. Na ich stoisku przybyli mogli wykonać czarodziejskie różdżki, prowadzone były również pokazy magii.
Malowanie twarzy i warkoczyki
To już stały element wszelkiego rodzaju wydarzeń dla dzieciaków. Również u nas nie zabrakło stoiska z malowaniem twarzy i warkoczykami. Dodatkową atrakcją były warsztaty robienia toreb, prowadzone przez Panią Izę.
Fundacja dla Młodych
W trakcie tego niezwykłego wydarzenia mieliśmy przyjemność współpracować z wieloma organizacjami, w tym również z rewelacyjnymi paniami z Fundacji dla Młodych. Dziewczyny wspierały nas przez cały festyn, przygotowały również stoisko z watą cukrową i popcornem.
Bookcrossing
Atrakcją dla czytelników niewątpliwie było stoisko, prowadzone przez Panią Klaudię z filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Dzięki tej inicjatywie wiele książek znalazło swój nowy dom.
Koncert zespołu Kruh
Krakowski zespół folkowy Kruh zagrał swój koncert na zakończenie wydarzenia i był to finał godny całej imprezy. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem niesamowitego głosu głównej wokalistki.
Kiermasz rękodzieła
Na wszystkich gości czekały wspaniałe wyroby rękodzielnicze, które można było nabyć w ramach stoiska z kiermaszem.
Wolontariat
Organizację festynu wspomagało wiele osób, które okazały ogromne serce i zaangażowanie, za co pragniemy serdecznie podziękować. Duże wsparcie udzielili nam uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 w Sosnowcu oraz Pani Aneta, dbająca o zabezpieczenie medyczne. Jesteście niesamowici! To dzięki Wam ta impreza była w ogóle możliwa.
Słowem zakończenia
Festyn w Nadprzemszańskim Grodzie przyniósł nam wiele radości. To była piękna impreza, w której wszyscy wykazywali się niezwykłą pasją i miłością do swoich zainteresowań. Najcenniejsze pozostaną dla nas uśmiechy dzieci i ich opiekunów oraz uczestnictwo szczególnych grup, takich jak osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy z domu pomocy społecznej. Mamy nadzieję, że ten festyn sprawił Wam tyle radości co nam, gdy go organizowaliśmy. Był to pracowity dzień, jednak na sam koniec mogliśmy z uśmiechem na twarzy usiąść i pogratulować sobie dobrze wykonanej pracy.
Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali. Było Was tak wiele i bez Was nie byłoby to możliwe. Nadprzemszański Gród przyciągnął wiele dobrych ludzi, którzy byli gotowi pomagać w sposób bezinteresowny.
Była to największa impreza, jaką do tej pory zorganizowaliśmy. Wniosek jest tylko jeden – mamy ochotę na więcej!
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacjami z wydarzenia, które zamieściliśmy na naszym profilu facebookwym. Linki poniżej:
część pierwsza
część druga
część trzecia
część czwarta
część piąta